Praca

Tysiące ofert, codziennie aktualizowane ogłoszenia Znajdź Pracę z nami.
Potrzebujesz porady? Zajrzyj do naszego poradnika

Centrum
Tanich Połączeń

Darmowe Połączenia w
O2, Orange i T-Mobile
Tanie Połączenia z Telefonów na kartę
Najlepsze oferty
telefonów

Gadatka Mailing List

Zapisz sie i otrzymuj
nasz newsletter na temat oszczednosci
co dwa tygodnie.

Email:

Imie:

Poradniki Gadatka.com > Finanse

Tanie ubezpieczenie samochodu

OC w UK

Fot:OC i AC w Wielkiej Brytanii

Angielski rynek ubezpieczeniowy jest dużo bardziej dojrzały i rozwinięty niż polski. Jak więc wybrać najtańszą i najlepszą ofertę, nie znając przy okazji specjalistycznego języka – przeczytaj nasz poradnik.


Od czego zależy wysokość składki?

Zacznijmy od ustalenie, od czego zależy wysokość składki (Insurance Premium). Wysokość składki jest przede wszystkim zależna od poziomu ryzyka, jaki klient stanowi dla firmy ubezpieczeniowej. Największą rolę gra bezszkodowość, czyli brak pobierania odszkodowania za wypadki w przeszłości. Z każdym rokiem, w którym kierowca nie ubiegał się o odszkodowanie rośnie wartość ulgi, którą może uzyskać. (tak zwany no-claims discount).

Ważny jest też wiek kierowcy, gdyż osoby młode są częstszymi sprawcami wypadków, więc automatycznie płacą wyższe ubezpieczenie. Czasami warto w tym przypadku wpisać jako głównego kierowcę kogoś z większym doświadczeniem.

Następnym liczącym się czynnikiem jest udział własny (excess). Jest to ustalona z góry kwota, którą zgadzamy się zapłacić z własnej kieszeni, gdy przytrafi nam się wypadek. Czym wyższy udział własny tym niższa składka. Oczywiście, można zrezygnować z tej opcji, jednak czasami deklaracja pokrycia £200 powoduje znaczące obniżenie składki (część kierowców gdy przytrafi im się mała szkoda i tak naprawia samochód na własną rękę, aby nie utracić zniżki za bezpieczną jazdę – po co więc płacić składkę na wypadek tych małych szkód).

Dodatkowymi liczącymi się czynnikami są rodzaj, marka i wiek samochodu, płeć kierowcy (kobiety płacą mniej) oraz czy samochód jest używany do dojazdów do pracy i gdzie jest parkowany.

Jaką polisę wybrać?

Third Party – OC

Jest to odpowiednik polskiego ubezpieczenia OC, pokrywający koszty szkód przez nas zawinionych jak naprawa czyjegoś samochodu, czy koszty leczenia pasażerów w obcym jak również naszym pojeździe. Nie pokryje natomiast kosztów naprawy naszego samochodu. Czasami do polisy Third Party jest dodawana opcja Fire and Theft, która chroni nasz samochód przed kradzieżą i podpaleniem.

Fully Comprehensive

Jest to połączenie OC i AC, dające pełne ubezpieczenie. Dla samochodów powyżej £3000 część ubezpieczycieli oferuje ją jako jedyną opcję.

Jak znaleźć najtańszą ofertę?

Brytyjski rynek ubezpieczeniowy jest bardzo konkurencyjny. Jest wiele ofert, których cena różni się bardzo znacznie. Nie polecamy iść bezpośrednio do firm ubezpieczeniowych, tylko raczej skorzystać z brokera. Brokerzy posiadają oferty kilku firm i szybko wybiorą korzystną ofertę. Najtańszym jednak sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarek internetowych. Najbardziej popularne to moneysupermarket.com czy confused.com. Korzystając z nich można zaoszczędzić nawet 60%. Warto też sprawdzić oferty Tesco i Barclays, które oferują unikalne produkty, bądź gwarancję przebicia oferty konkurencji. Wybierz trzy najtańsze oferty z wyszukiwarki, sprawdź ceny na stronach ubezpieczycieli dla upewnienia się. Możesz „pobawić” się różnymi warunkami, np. sprawdzić jak udział własny wpływa na wysokość składki, czy wpisanie drugiego użytkownika z dobrą historią ubezpieczeniową obniży cenę.

Zapłata składki

Gdy już zdecydujesz się na wybraną ofertę, nigdy nie zaszkodzi zadzwonić do firmy i trochę się potargować. Pamiętaj, że konkurencja jest wprost zabójcza. Co do samego płacenia składek należy uważać na formę płatności. Często firmy oferują płatności w ratach, po czym okazuje się że wraz z ratami trzeba płacić spore odsetki jak przy pożyczce. Dlatego lepiej zapłacić za cały rok z góry, lub jeśli jest to za dużo, spróbować skorzystać z karty kredytowej (należy porównać oprocentowanie).

Co po roku?

Polityka firm ubezpieczeniowych polega na jak najpóźniejszym ostrzeganiu klienta o zbliżającym się końcu umowy. Powoduje to, że duża część klientów po prostu zostaje z nimi, gdyż nie jest w stanie załatwić wszystkich formalności przed upływem czasu. Aby zapewnić sobie spokojne załatwienie wszystkich formalności powinieneś zacząć myśleć o wykupie ubezpieczenia na 6 tygodni przed wygaśnięciem obecnej. W ten sposób będziesz miał największe szanse na zaoszczędzenie największej kwoty. W końcu gra jest warta świeczki i nawet przy średniej wartości samochodzie możesz zaoszczędzić £500.

Logowanie


Dodaj do Ulubionych
Poleć znajomemu Mapa Serwisu

Szukaj


Reklamy